Trafikplats Eriksberg i Hallstahammar.

Påfart till E18 avstängd

Mellan den 22-30 april påverkas trafiken vid Eriksberg när Trafikverket stänger av påfartsrampen till E18 i riktning mot Västerås.

Publicerad

– Vi bygger en ny cirkulationsplats och förbättrar anslutningarna till motorvägen så att det ska bli smidigare och säkrare för dig som åker här, skriver Trafikverket i ett pressmeddelande.

Från och med klockan 06.30 tisdagen den 22 april är påfartsrampen till E18 i östergående riktning avstängd.

– Vi beräknar att påfarten är avstängd till och med onsdag den 30 april. Trafikanter på E18 som är på väg till Hallstahammar hänvisas då till att svänga av motorvägen vid trafikplats Sörstafors, eller trafikplats Västjädra och därefter följa ordinarie skyltning mot Hallstahammar.

Trafikverket stänger även anslutningen till väg 620 mellan den 24-30 april.

Powered by Labrador CMS