Helgtips. Schlagerimprovisation, påskskoj och Sabina Ddumba.

Helgens höjdare: Schlagerfest, påsklovskul & Ddumba

Varje vecka lyfter Västerås Tidnings Guidenredaktör Jonas Bergkvist fram tre höjdpunkter under helgen.

Publicerad

Improviserad schlagerfest

När: Fredag 20.00

Plats: Steam Hotel

Vad: Västerås Improvisationsteater bjuder åter in till en schlagerfest där allt kan hända. Improgänget kliver upp på scenen utan vare sig manus eller regi – här är det publiken som styr showen. Varje framträdande blir unikt och oförutsägbart.

Påsklovskul

När: Lördag 10.00

Plats: Vallby Friluftsmuseum

Vad: Påsklovet inleds denna lördag i den lantliga idyllen och kommer att pågå nio dagar framåt med allt från en deckarrunda och slöjd till djurvandring och, såklart – att alla påskkärringar och påskgubbar bjuds på en tur till Blåkulla.

Sabina Ddumba

När: Lördag 20.00

Plats: Steam Hotel

Vad: Artisten som är känd för sin unika röst, souliga popmusik och har slagit både i Sverige och internationellt med hits som ”Not Too Young” och ”Effortless” intar Steam för en avskalad och intim konsert.

Jonas Bergkvist

Powered by Labrador CMS