![Morgonrapporten: Man hotade och bråkade med väktare på Kyrkbacken](https://image.vasterastidning.se/270536.webp?imageId=270536&x=3.56&y=11.14&cropw=94.08&croph=42.91&width=960&height=548&format=jpg)
Morgonrapporten: Man hotade och bråkade med väktare på Kyrkbacken
❤️ FREDAG 14 FEBRUARI • Vädret: Mycket sol • Guiden: Fullspäckad evenemangshelg
Godmorgon Västerås!
Det har hänt: Det uppstod bråk mellan en väktare och en man på Kyrkbacken under torsdagskvällen. I samband med detta ska mannen ha uttalat hot mot väktaren. Flera polispatruller beordrades till platsen och med hjälp av väktaren, som själv hade tagit upp jakten, kunde mannen gripas i närheten. Polisen utreder i nuläget händelsen som grovt våld mot tjänsteman. Flera rubriceringar kan tillkomma. Mannen som greps är i 30-årsåldern, skriver polisen på sin hemsida.
Så blir vädret i helgen enligt SMHI: Efter en kall morgon blir det något mildare på dagen med ett par minusgrader och uppklarnande väder med en hel del sol. Under lördagen kan det komma snö mitt på dagen medan söndagen ser ut att bli klar och solig.
Guiden – det händer i helgen i Västerås
FREDAG
Utställning: World famous superstar
Plats: Västerås Konsthall, Gallerian
Tid: 12.00–17.00, även lörd-sönd 12.00–16.00 (sista dagen)
Vad: En angelägen utställning där kroppen nästan alltid är närvarande med Irina Laaja konst. Textil och mixed media skulptur men även foto och video.
Film & samtal
Plats: Elektra bio
Tid: 18.00
Vad: Porträttet. Gäster: Regissör och manusförfattare Petra Revenue och författaren Helena Öberg Carlsson samtalar med publiken efter filmen.
I kärlekens spår
Plats: Domkyrkan
Tid: 18.00
Vad: Visning i samband med Nattkyrkan kl 17–01 och att det är alla hjärtans dag. En visning om kärlek, för kärlek. Domkyrkopedagog Ingela visar och berättar. Gratis. Ingen föranmälan. Ca 1 tim.
Det stora vattenkriget
Plats: Västmanlands Teater, Lilla scen
Tid: 18.00
Vad: I den lilla västmanländska byn Gusselhyttan bor Dick och Babben, och det har de gjort i hela sina liv. Sedan grundvattnet sjönk, har de fått låna vatten av grannen, Algot. Men när Algot dör en kall vinternatt, flyttar det unga paret Dora och Valle in. Spelas till och med 28 februari.
Melodifestivalen – deltävling 3
Plats: ABB Arena Syd
Tid: 19.00 – genrep
Vad: Nu ska Västerås och ABB Arena Syd förvandlas till en färgsprakande fest fylld av ballonger, paljetter och glädje.
LÖRDAG
Melfest på stan
Plats: Fiskartorget
Tid: 11.00–14.00
Vad: Det blir aktiviteter för alla åldrar, uppträdanden från artister och massa roliga inslag för barnen – en festlig förfest inför den stora musikfesten.
Skälby–Strängnäs
Plats: Mälarenergi Arena
Tid: 12.30
Vad: Innebandy, allsvenskan, herrar
Melodifestivalen – deltävling 3
Plats: ABB Arena Syd
Tid: 14.00 – matinégenrep, 20.00 – direktsändning
Vad: Sveriges största folkfest anländer till stan.
Bullan barnscen
Plats: 4:e teatern, Culturen
Tid: 14.00–15.00
Vad: ”Måste sova” med Mittiprickteatern. En varm, busig och lekfull berättelse om pojken som inte kan somna. Från 3 år.
VästeråsIrsta–Kristianstad
Plats: Västerås Arena
Tid: 15.00
Vad: Handbollsligan, damer
Rönnby–Pixbo
Plats: Mälarenergi Arena
Tid: 16.00
Vad: Innebandy, SSL, dam
Aros Basket–Sloga Uppsala
Plats: Kristiansborgshallen
Tid: 16.00
Vad: Basket, superettan, herrar
Bandkväll
Plats: Café Mosaic
Tid: 19.00
Vad: OnFleek med flera.
Västerås Improvisationsteater
Plats: Steam Hotel
Tid: 20.00
Vad: Populära inslaget är tillbaka även 2025. Två lag av improvisationsmästare kastar sig in i striden, och det är publiken som styr showen.
SÖNDAG
Barnsöndag
Plats: Växhuset
Tid: 10.00–12.00
Vad: Awake Projects koncept rullar vidare, en familjedag med olika aktiviteter som riktar sig till barn mellan 3 och 6 år. Med bland annat: aktivitetsrunda, bokhörna, disco, utklädnad, rita. 11.00: teaterföreställning: När blir det snart? Alla aktiviteterna är gratis. Ingen föranmälan.
VSK–Skövde AIK
Plats: Hitachi Energy Arena
Tid: 13.00
Vad: Svenska cupen, fotboll, herrar. Första gruppspelsmatchen, VSK:s övriga motståndare i gruppspelet är Malmö FF och Utsiktens BK.
Sunny side jazz
Plats: Café Mosaic
Tid: 18.00–21.00
Vad: Dags för ännu en ”jazz-karoke”, signerad Börge och Iréne Lindgren. Gästmikrofonen är som vanligt riggad för den som vill spela eller sjunga med duon.