Komplicerad terräng. Arbetet utförs med en amfibiegrävmaskin med flytpontoner som gör att den tar sig fram både på land och på vatten

Multifunktionell grävmaskin ska förbättra livet för fåglarna i Asköviken

Under början av året genomförs ett arbete som kommer att förbättra livsmiljön för fåglarna i Asköviken.

Publicerad

En grävmaskin utöver det vanliga kommer under vårvintern med varsam hand restaurera delar av naturreservatet Asköviken utanför Västerås.

– Arbetet utförs med en amfibiegrävmaskin med flytpontoner som gör att den tar sig fram både på land och på vatten. Vi kommer att gräva bort buskar och småträd som har börjat växa i vassområdet på några ställen och dessutom rensa en gammal igenväxt kanal för att återskapa ett långsträckt grunt vattenområde där fåglarna kan hitta mat, säger Mats Harrysson, naturvårdshandläggare på Länsstyrelsen Västmanland.

Senast den 1 april ska arbetet vara avslutat.

Varför är det viktigt att genomföra arbetet nu?

– För att inte störa fåglar som rastar och häckar i viken utförs arbetet under vinterhalvåret.

Eftersom reservatet också är ett fågelskyddsområde får vissa delar av landområdet inte besökas unden perioden 1 april till 15 juli.

Hur lång tid tar det innan åtgärderna förbättrar livsmiljön för fåglarna i viken?

– Förhoppningsvis kommer de ytor som restaureras nu att utnyttjas av fåglarna redan till våren. När man stökar om i marken blir en hel del växtdelar och småkryp tillgängliga vilket brukar uppskattas av fåglarna. Senare under försommaren hoppas vi att några fåglar kan bygga sina bon på de nya öppna ytorna.

Powered by Labrador CMS