På torsdagen öppnade Coops lågpriskoncept X:-tra i Surahammar.

Coop satsar på lågprisbutik i Surahammar

Kedjan öppnar sin tionde butik denna torsdag 15 december: ”Efterfrågan har ökat”

Publicerad Senast uppdaterad

På torsdagen öppnades portarna till en ny lågprisbutik i Surahammar. Det rör sig om Coops lågpriskoncept X:-tra som nu öppnar sin sista butik för i år och den tionde i ordningen.

Butiken ligger på Elledningsvägen 2.

– Vi ställer om vår nuvarande Coop-butik till vårt nya lågpriskoncept X:-tra. Butikerna som vi redan introducerat i bland annat Västerås och Örebro är mycket uppskattade, och i tiden. Efterfrågan på lågprisbutiker under dessa tider med en osäker omvärld har ökat. Det känns bra att vi kan erbjuda ett relevant sortiment till rimliga priser, säger Marcus Forsberg, affärsområdeschef Coop Mitt, i ett pressmeddelande.

Han fortsätter:

– Vi kommer att sätta stort fokus på att erbjuda ett starkt kundbemötande och att allt som behövs i vardagen finns i butikerna, och det ska alltid vara till ett riktigt schysst pris.

Butikens öppettider är mån-lör 08-20, och söndag 10-20, och har en säljyta på 750 kvadratmeter. Affärsidén är tydlig med stort fokus på bra priser, ett sortiment med välkända varor som täcker vardagens behov och nya erbjudanden varje vecka.

Det här är en viktig satsning för oss, där vi ytterligare förstärker vårt erbjudande till medlemmar och kunder i området. Prisvärdhet är viktigt i alla våra butiker men här ser vi en möjlighet att bredda oss och erbjuda ett butiksformat där vi jobbar med pris varje dag, säger Magnus Wåhlander, vd Coop Mitt.

Laddad personalstyrka på Surahammars nya livsmedelsbutik.
Powered by Labrador CMS